Small DC12V/24V Brushless Motor 1/2’ 900L/H Water Pump Water Heater Shower Booster Pump Warm Air Water Cooling Circulating Pump(24V wiring,16mm and EU adapter)
★★★★★ 4.1 81 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by goblack2africa.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Water Pressure PumpsSmall DC12V/24V Brushless Motor 1/2' 900L/H Water Pump Water Heater Shower Booster Pump Warm Air Water Cooling Circulating Pump(Note: The DC brushless pump is a centrifugal pump, the pump water flow with the increase of the head decreases.No diving without self-priming function, prohibit no water free.) VoltageScope(DC): 12V/24VCurrent(A): 1.4A/1.1APower(W): 14/26Max WaterHead(M): 5/7Max FlowRate (L/H): 700/900Waterproofing grade: IP68Ambient temperature: -20 degrees to 100 degreesAmbient humidity: 90% RH or lessUse medium temperature: -20 degrees to 100 degreesUse medium: water, alcohol, diesel, etc.Lifetime: 30000HInsulation withstand voltage test: 1500V 60 secondsUnpitched sound: 35dBPump housing material: PA66+30% glass fiberMagnet material: ferrite permanent magnetEnamelled copper wire: 2UEW temperature resistance 150 degreesRotor material: POMWire frame material: nylon material PA66Power cord material: PVCShaft material: 316 stainless steelPrecautions for use:1. The water pump is a DC water pump, and the voltage must be DC power supply (such as battery, DC power supply marked with DC, ), and the voltage can be used within the specified voltage range.2. It is strictly forbidden to dry for a long time without water3. It is strictly forbidden to use in acidic and alkaline solutions.4. It is strictly forbidden to use in the liquid of impurities and magnetically permeable particles larger than 0.35MM. If the water quality is too dirty, it is necessary to clean the impurities in the pump pump chamber in time.5.Since it is manual measurement, please allow 1-3mm measurement error before payment, thank you!==========High-concerned chemical : NoneTheory : Centrifugal PumpStructure : Booster PumpModel Number : -Standard or Nonstandard : StandardPressure : High PressurePower (W) : ElectricVoltage : DC 12/24VMax Flow rate-12V : 700L/HMax Flow rate-24V : 900L/Hpower-12V : 14Wpower-24V : 26WMaximum lift-12V : 5MMaximum lift-24V : 7MInlet and outlet diameter : 1/2 or 20mm or 0.78inAxis : Stainless steel
  • Water Pressure Pumps
Color 24v Wiring
Brand Name MDWXDOFP
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer MDWXDOFP
Model Number MDWXDOFP
Power Source Battery Powered
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
81 ratings | 33 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (62)
4 stars
7% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (8)